Muzyczne-Metal \m/

Największe* Polskie Forum o Metalu!

Ogłoszenie

POSZUKIWANI:
- RECENZENCI

#1 2009-01-04 18:16:02

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Black Metal - Temat Ogólny.

Będąc na tym forum poczułem się zobowiązany, by rozpocząć "działalność" wątku o tym podgatunku. Pamiętajmy, że BM to nie tylko jego wersja surowa/pierwotna - ale i takie odmiany jak: depressive, doom, funeral, symphonic, melodic, industrial, NS, RAW i inne.
Przedstawiać się chyba nie muszę, bo jak widzę po nickach (choć jeszcze niewielu) to powinni kojarzyć Peruna :)
Zapraszam do dyskusji wszystkich sympatyków "czarnego metalu".

Offline

 

#2 2009-01-04 21:30:48

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Hmm... W tym (a właściwie w tamtym) roku wyszło sporo ciekawych black metalowych płyt. Oczywiście wszystkiego nie da się wyszukać, ale jeśli ktoś coś ciekawego znalazł to prosiłbym o pochwalenie się :) Ja postaram się niedługo zamieścić moją skromną listę, ale to nic szczególnego jak na ten gatunek - w końcu to studnia bez dna.

Ogólnie chwalcie się swoimi ostatnimi odkryciami, bo potencjał może kryć się w niepozornych tworach, niekoniecznie z Norwegii ;>

Offline

 

#3 2009-01-05 20:38:09

pustelnik88

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2009-01-05
Posty: 13
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Zapytam - dlaczego większość norweskim kapel BM tak się "zpunkowało"?! Fenriz mówi, że Darkthrone nadal gra True Norwegian Black Metal... Jednak, gdy sobie włączę np. "Transilvanian Hunger" i "Fuck Off and Die" to widzę miażdżące różnice. Szkoda, że tak się stało :( Wyrośli z tego brudnego na-jeden-konpyt BM... Szkoda...

Offline

 

#4 2009-01-05 20:44:26

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

pustelnik88 napisał:

Zapytam - dlaczego większość norweskim kapel BM tak się "zpunkowało"?! Fenriz mówi, że Darkthrone nadal gra True Norwegian Black Metal... Jednak, gdy sobie włączę np. "Transilvanian Hunger" i "Fuck Off and Die" to widzę miażdżące różnice. Szkoda, że tak się stało :( Wyrośli z tego brudnego na-jeden-konpyt BM... Szkoda...

Nie tylko 'zpunkowało' ale i ogólnie zeszmaciło, ale zaczęło grać jakieś industriale/ambienty/nie wiadomo co? To jest przykre, kiedyś nawet wpis o tym napisałem, gdzieś go chyba jednak posiałem.

Ale wystarczy popatrzeć co się dzieje z Darkthrone, Satyriconem (co fakt to fakt - to już nie to samo..) czy Carpathian Forest. Ich ostatni album już w przedbiegach wysiada, no cóż :/ Do tego dochodzi Ulver, Samael, Arcturus, Kovenant - lubię te kapele i sporo ciekawego wprowadziły do muzyki zmieniając gatunek, ale dla mnie to trochę dziwne - black metal -> industrial metal?...

Offline

 

#5 2009-01-05 22:03:03

MrFrantic

Nowicjusz

Skąd: xxx
Zarejestrowany: 2009-01-05
Posty: 41
Punktów :   
WWW

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Dam wam pewien link do magicznej krainy ;] pewnie znacie,ale może nie wszyscy
http://www.blackmetalradio.com/

Jesteście znawcami,powiedzcie kto wedłóg was jest ojcem Black Metalu ? Od kogo to wszystko się zaczęło ?


Z zamiłowania i konieczności do uprawiania  wielkiej miłosci ,motocyklista z krwi i kość,anty szpaner już od młodości ;]]

Offline

 

#6 2009-01-05 23:12:36

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

MrFrantic napisał:

Dam wam pewien link do magicznej krainy ;] pewnie znacie,ale może nie wszyscy
http://www.blackmetalradio.com/

Jesteście znawcami,powiedzcie kto wedłóg was jest ojcem Black Metalu ? Od kogo to wszystko się zaczęło ?

Ojciec? :P Chyba Venom, to przypadałoby na jakiś '82 rok. Chociaż w zasadzie... Who cares ;> Black metal był, jest i jeszcze dłuuugo będzie w naszych odtwarzaczach gościł.

Offline

 

#7 2009-01-05 23:33:24

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Co tu narzekać, że w Norwegii to się teraz gra industrial czy punk. Klasycy z tego kraju ssają jak berbercie - a nowi nie wnoszą niczego dobrego. Ze Skandynawii od pewnego czasu zajeżdża trupem i nieświeżością. Obecnie szukam w wielu krajach, ale moją oazą black metalu o dziwo stała się Francja (wielka różnorodność black metalu). Szkoda, że taka potęga jak Darkthrone gra takie gówno i określa to prawdziwym black metalem (tia, black metal) - czasem lepiej wziąć na wstrzymanie niż wydawać takie odpadki jak ostatnio wspomniany Darkthrone i Satyricon.
Co do początku Black metal, to ojcem tego gatunku był jeden zespół => Venom, którego z resztą nie lubię jak i innych prekursorów (Celtic Frost, Bathory czy Hellhammer).

Offline

 

#8 2009-01-05 23:39:41

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Wiesz, według mnie starzy wyjadacze na Norweskiej scenie nie są takimi ssaczami. Mówię oczywiście o tych, którzy wciąż są uparci i grają trv grim black metal (i chwała im za to!). Czy to Gorgoroth, Marduk, Mayhem, czy ostatnio reaktywowany Immortal - oni wciąż się trzymają i nie ma co się bać o nagłą stratę formy. Z tą sceną nie jest jeszcze tak źle, ale nowych kapel szukam gdzie indziej. Głównie w Europie, choć USA też ma trochę dobrego stuffu do zaoferowania, tak samo jak i Australia - w co mi samemu było ciężko uwierzyć. Zmieniły się czasy, ale nikt o Norwegii nie zapomni - najważniejszy bastion drugiej fali black metalu. ;)

Offline

 

#9 2009-01-05 23:58:15

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

To przecież Satyricon i Darkthrone też uchodzą za starych wyjadaczy kitu z okien i choć lubię, i szanuję to nie pochwalę ich ostatnich "wyczynów" muzycznych. Marduk dla mnie po odejściu Legiona, to już nie było to samo - stracił ten zespół na tym. Immortal czy Emperor nie słucham, nie lubię. Mayhem i Ordo ab Chao całkiem niezłe, ale do De Mysteriis Dom Sathanas lata świetlne. W USA grają gówno jak dla mnie i do tego wszyscy tak samo. Unikam tego kraju szerokim łukiem, Australia taka sobie (dla mnie). Wolę Francję, Bałkany, Ukrainę czy nawet Daleki Wschód.

Offline

 

#10 2009-01-06 15:35:57

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Perun napisał:

To przecież Satyricon i Darkthrone też uchodzą za starych wyjadaczy kitu z okien i choć lubię, i szanuję to nie pochwalę ich ostatnich "wyczynów" muzycznych. Marduk dla mnie po odejściu Legiona, to już nie było to samo - stracił ten zespół na tym. Immortal czy Emperor nie słucham, nie lubię. Mayhem i Ordo ab Chao całkiem niezłe, ale do De Mysteriis Dom Sathanas lata świetlne. W USA grają gówno jak dla mnie i do tego wszyscy tak samo. Unikam tego kraju szerokim łukiem, Australia taka sobie (dla mnie). Wolę Francję, Bałkany, Ukrainę czy nawet Daleki Wschód.

Wiesz, mówię, że w USA i Australii jest trochę godnych polecenia zespołów black metalowych dlatego, że tam raczej wielu się ich nie spodziewa i z góry zniechęca się do tamtejszych scen. Ja także wolę inne rejony, ale USA i Australia, a Europa to dwa różne światy jeśli chodzi o black metal. Dlatego warto sprawdzić obie, by lepiej zorientować się w swoim guście jeśli o black chodzi.

Satyricon i Darkthrone uchodzący za starych wyjadaczy? To jawna kpina. Satyricon gra teraz takie o "black'n'roll", za chuja to trv nie jest. Ani mroczne, ani w tym klimatu, ot taka komercyjna papka. Takie z lekka odnoszę wrażenie, choć aż tak złej muzyki nie grają - po prostu za bardzo wpada w ucho jak na black :D Darkthrone skończył się już dawno i nie słyszałem, by ktoś nazywał ten zespół (w obecnym stanie) trv i nadal lidera norweskiej sceny. Chyba, że Fenriz i Nocturno Culto tak uważają, nie wnikam. Legion był wokalistą z tego co się orientuję, ale bez przesady - "Rom 5:12" to rozpierdol jakich mało jeśli chodzi o ostatnio wydane płyty. Nie powiedziałbym, że "Ordo ad Chao" jest lata świetlne za "De Mysteriis Dom Sathanas" - są po prost inne. W ich najnowszym krążku nie ma tej samej pasji i opętania, tego bluźnierczego klimatu i zajebistych riffów co w DMDS, ale to jest światowa czołówka. Jest i klimat, trv brzmienie i wszystko trzyma się kupy. Mi tam pasuje.

A co sądzisz o Primordial?

Offline

 

#11 2009-01-06 17:22:48

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Tak, Darkthrone i Satyricon należą do tej czołówki wielkiej - choć nie za ostatnie płyty. Nie można jednak zapominać o: "Under a Funeral Moon", "Panzerfaust", Transilvanian Hunger", "Nemesis Divina" - to prawdziwe klasyki, nieosiągalne dla wielu innych kapel. To co teraz robi Fenriz i Nocturno trudno nazwać w ogóle black metalem, ale ze względu na ich początkową twórczość wciąż pozostają jednym z moich ulubionych kapel. Satyricon także rozczarował ostatnim krążkiem, tak jakby nagrali "bo wypada czasem coś nagrać".
Co do Marduka. Legion był bodajże wokalistą? :D To jeden z najbardziej charyzmatycznych frontmanów jakich widziałem, do tego ma świetny wokal; szczęście że nie zakończył kariery i ma zespół Devian. Mortuus ma niezły wokal (zdecydowanie poprawił się w Rom 5:12 od Plague Angel), to już nie jest to samo.
Co do Mayhem, to zgodzę się że "Ordo ab Chao" to już zupełnie inna opowieść, choć tak jak w "DMDS" na wokalu był Csihar.

Offline

 

#12 2009-01-06 17:30:54

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Argh - jeśli o mnie chodzi, to od "Nemesis Diviny" cenię sobie bardziej "The Shadowthrone". A albumy Darkthrone do "Panzerfaust" włącznie to moim zdaniem już kult.

Ja nie czepiam się Fenriza i Nocturno - może rzeczywiście potrzeba im trochę luzu i dystansu do tego całego black metalowego cyrku. Mówię o corpsepainting'u, tonach ćwieków, groźnych minach i hucznych zabawach w lasach. To część tego gatunku, ale niektórzy przesadzają i potem powstają różne nieciekawe stereotypy o black metalu. Po prostu ciężko mi się nadziwić jak z legendy przeobrazili się w coś... "Takiego". Jeśli już grają inaczej to chciałbym, by robili to na poziomie, a nie na "odwal się". ;P

Satyricon nie nagrał "Age of Nero" po to, by coś nagrać. Oni są na fali, moim zdaniem próbują podtrzymać swoją sławę, bo w black metalu szczególnie szybko ona przemija. Ludzie będą pamiętać, ale w zasadzie tylko zdeklarowani fani gatunku...

Jeśli Legion darł ryja jeszcze w "Panzer Division Marduk" to go podziwiam. Ma talent, ciekawy głos, ale - nie wiem czy zauważyłeś - pasuje tak bardzo do tego zespołu jak Mortuus. Uważam, że oboje idealnie wpasowali się do zespołu. Legion faktycznie może jest lepszym frontmanem, ale zauważ, że Marduk na scenie wypada zazwyczaj żałośnie - to nie muzyka koncertowa. Z tego co mi wiadomo, oczywiście. Dlatego też zachowanie sceniczne wiele nie poprawi spapranego koncertu, choć za to frontmanów się ceni :)

Offline

 

#13 2009-01-11 16:31:19

terror23

Nowicjusz

Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 14
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Hm. Nie zgodze sie z przedmowcami w paru kwestiach. Po pierwsze, Fenriz i Nocturno nie twierdza,

pustelnik88 napisał:

że Darkthrone nadal gra True Norwegian Black Metal...

. Wielokrotnie ostatnimi czasy powtarzali, ze ida w kierunku zespolow, ktorymi sie inspiruja, a wiec same oldschoolowe twory, glownie heavy i thrash. Nazwali to juz dawno heavy black metalem (nawet swojej epce z 2007 - jeszcze przed FOAD - dali nazwe New Wave of Black Heavy Metal). Fenriz i Nocturno maja gleboko wbite w to, co mysla o nich trve blek metalofcy, maja zajebisty dystans do siebie i muzy, ktora tworza i nie nagrywaja plyt 'na odwal sie', jak ktos to wczesniej okreslil.
Mimo, ze ostatnio co plyte nagrywaja gorsza (aczkolwiek lubie jeszcze FOAD, ta najnowsza - nie da sie ukryc - jest wybitnie nudna), nie widze powodu, by pojezdzac muzykow za to, co robia, tylko dlatego, ze nie jest to w takiej formie, jak byscie chcieli. Szmata dla mnie by byli, gdyby nagrywali w kolko podobne do siebie trve blackowe albumy ku uciesze blekowej gawiedzi.

Satyricon to zespol Satyra, co do tego nie ma watpliwosci. Frost schodzi na dalszy plan, a Satyr gwiazdorzy jak pojebany. Mysle, ze nie nagraja juz nic wartosciowego, ale przyznam, ze 'Now, Diabolical' skocznie brzmi na koncertach. ;P

Przez dlugi czas uwazalam, ze Marduk bez Legiona to nie Marduk, ze Mortuus nie pasuje, gdzie ta napierdalanka.. itd. Zmadrzalam jednak szybko i uwazam, ze Arioch wiele dobrego wniosl do zespolu. Chociazby teksty, ktore sa o pieklo inteligentniejsze niz wczesniejsze. No i wokal, ktory jest iscie genialny. ;]

Shaimar napisał:

Satyricon i Darkthrone uchodzący za starych wyjadaczy? To jawna kpina.

No nie taka kpina, panie kolego, abstrahujac od tego, co robia teraz i jak Ci sie podoba, sa to weterani sceny niemalze. ;P I niechby teraz zaczeli nagrywac muzyke taneczna, legenda BMu pozostana.

Offline

 

#14 2009-01-11 21:19:57

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Nawiasem mówiąc - grają black'n'roll, czyli to co robili do tej pory w połączeniu z muzyką Motorhead. Nie wiem co im odjebało, ale to trochę przykre, bo ostatnie trzy albumy - jak stwierdził Pustelnik - to dno. Są legendami black metalu, ale ja odnosiłem się do tego co robią od dobrych kilku lat. Czyli nic interesującego. Ani to dla fanów heavy, ani dla fanów black - dziwna sprawa.

Offline

 

#15 2009-01-11 23:18:43

Mortuus

Nowicjusz

9898241
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 11
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Nigdy nie przepadałem za "legendami" owszem znać trzeba, ale nie żebym specjalnie sluchal.
Marduk, Gorgoroth i Dark Funeral to jedyne dobrze znane zespoly jakie uwielbiam. Znacznie bardziej wole niezkomercjalizowany, undergroundowy black.
PS. Perun - Legion był świetny i charyzmatyczny ale Mortuus rozpier***a. Co do porawy z płyty... posłuchaj steel inferno, throne of rats czy warshau z plague angel a potem cold mouth prayer, vanity of vantines i levelling dust z ROM 5:12 . dla mnie lepszą plytą jest plague angel.


Lastfm.pl/user/mortuus_93 - rejestrować sie!!! \m/

Offline

 

#16 2009-01-11 23:23:06

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Mortuus napisał:

Nigdy nie przepadałem za "legendami" owszem znać trzeba, ale nie żebym specjalnie sluchal.
Marduk, Gorgoroth i Dark Funeral to jedyne dobrze znane zespoly jakie uwielbiam. Znacznie bardziej wole niezkomercjalizowany, undergroundowy black.
PS. Perun - Legion był świetny i charyzmatyczny ale Mortuus rozpier***a. Co do porawy z płyty... posłuchaj steel inferno, throne of rats czy warshau z plague angel a potem cold mouth prayer, vanity of vantines i levelling dust z ROM 5:12 . dla mnie lepszą plytą jest plague angel.

Jeśli o mnie chodzi, to Rom 5:12 > Plague Angel. Po prostu jest opętany, bluźnierczy... Zróżnicowany. Zdrowa, czysta rzeź, a do tego ma taki posmak krwi. Uważam, że jest to zauważalne. Death w ostatniej nagranej przez siebie płycie ma bardzo krwiste brzmienie, Slayer na "Raining Blood", a także i na "Seasons in the Abyss" czy na reszcie płyt. Piękna sprawa :)

Offline

 

#17 2009-01-11 23:28:07

Mortuus

Nowicjusz

9898241
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 11
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

no cóż, każdy lubi co innego ;) " Po prostu jest opętany"
a Throne of Rats nie jest opętany?
ale trzeba przyznać ze ROM 5:12 jest ich najbardziej zróznicownym albumem, a to jest ogromy +
ale i tak nic nie dorówna Panzer Division Marduk ;) jedyna wada tej płyty to monotonia, ale nie mam nic przeciwko 40 min ostrego napiepszania \m/


Lastfm.pl/user/mortuus_93 - rejestrować sie!!! \m/

Offline

 

#18 2009-01-11 23:30:30

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Mortuus napisał:

no cóż, każdy lubi co innego ;) " Po prostu jest opętany"
a Throne of Rats nie jest opętany?
ale trzeba przyznać ze ROM 5:12 jest ich najbardziej zróznicownym albumem, a to jest ogromy +
ale i tak nic nie dorówna Panzer Division Marduk ;) jedyna wada tej płyty to monotonia, ale nie mam nic przeciwko 40 min ostrego napiepszania \m/

Wybacz, że Cię tak zapytam, ale... Jaka monotonia? ;) Ja tam nie czuję żadnej monotonii. Jeden z moich faworytów jeśli o Marduka chodzi, tuż obok Rom 5:12. Ogólnie rzecz biorąc Marduk nie nagrał kiepskiej płyty, nawet dema były zajebiste. Jedyne co mnie martwi to to, że chujowo wypadają na koncertach ;/

Offline

 

#19 2009-01-12 00:07:58

Mortuus

Nowicjusz

9898241
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 11
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

może zle mnie zrozumiales xD monotonia w znaczeniu ze od panzer division marduk do fistfucking god's planet płyta ma prawie identyczne tempo. a w ROM 5:12 od wolnego leveling dust, przez szybkie cold mouth prayer, znakomiteho accuser/opposer przechodz do szybkiego vanity of vantines czyniąz plytę bardzo zróznicowaną.


co do marduka - miejsce 1 na lastfm z ponad odtworzonych 3.500 utworow mowi samo za siebie xD
co do występow - zgadzam sie. znasz moze wystep z hamburga w 99 roku? kompletna masakra - najlepszy koncert jaki widzialem. czego nie da sie powiedziac o np występie na wacken w 2005 roku...
ale coz jestem optymista :P
PS. jakie świetne forum, 1 raz rozmawiam (chyba) z adminem xD


Lastfm.pl/user/mortuus_93 - rejestrować sie!!! \m/

Offline

 

#20 2009-01-12 14:26:14

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Więc zaczekaj... Oni miewają też lepsze koncerty. A ten z "Blood Puke Salvation" też jest na podobnym poziomie co ten z Hamburga? Bo kupno DVD Marduka nie byłoby w sumie wcale takie głupie, choć biorąc też pod uwagę takowy aspekt, iż jesteś fanem Marduka - mogę się na tym przejechać. Cóż - jest ryzyko, jest zabawa. ^^

Czy rozmowa z adminem wydaje się aż taka dziwna? ;) Ja często dyskutowałem z administratorami z innych for o metalu i nie przeszkadzało mi to zbytnio ;P

Offline

 

#21 2009-01-12 18:28:37

Quintessence

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3
Punktów :   

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Sobie na dobre czy na złe, ale przy niektórych zespołach zakończyłam swą edukację gdzieś w granicach plus/minus 2000 roku. Nie lubię nowości, nie chcę poznawać, wolę stare, jare i tyle.


----------------------------------------------------------------------------
"Nie ufaj człowiekowi, który twierdzi, że w życiu nie wypił kropli alkoholu."

Offline

 

#22 2009-01-12 19:19:21

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Ja wpadłem na całkiem fajny zespół z Niemiec, Forgotten Darkness. Grają szybki, rytmiczny black metal, bez zbędnych ozdób i dupereli - a mimo to muzyka nie jest surowa i prymitywna. Wokal zimny, chrypliwy - przyjemny. Ich płyta, której słuchałem to "Nacht aus Blut" z 2004 roku. Ciekawa propozycja jeżeli ktoś woli bardziej tradycyjny BM, niż te ubarwione odmiany.

Ostatnio edytowany przez Perun (2009-01-12 19:21:41)

Offline

 

#23 2009-01-12 19:23:25

Azreix

Neofita

9172111
Skąd: Kutno
Zarejestrowany: 2009-01-05
Posty: 57
Punktów :   
WWW

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

A ja z blacku to tak mniej więcej: Marduk i Mayhem głównie. Burzum trochę rzadziej, do Darkthrone mam ogromny sentyment, czasem posłucham. :) A Marduka (oprócz muzyki) uwielbiam za tą całą otoczkę. Booklet do ''Rom 5:12'' rulez! \m/


Grind your mind.

Offline

 

#24 2009-01-22 14:39:52

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Black Metal - Temat Ogólny.

Wymieniło się w tym wątku kilka kultowych zespołów, czy tych powstałych podczas wielkiej fali norweskiej, ale o jednej kapeli z tamtego okresu nie wypada nie wspomnieć. Chodzi mi o Tormentor. Węgierska kapela powstała w 1986 (tylko rok młodsza ode mnie) - czyli jeden z prekursorów tak na prawdę w tym gatunku, a jednak często się o nich zapomina. Wszak nie przypadkowo też lider Attila Csihar trafił do MayheM. Przyznam się, że sam dość późno wziąłem się za Tormentor i krążek "Anno Domini", ale z pewnością nie żałuję. Ciekawa pozycja.
Wiem, że w 2001 wydali "Recipe Ferrum! 777", lecz nie słuchałem tej płyty. Zna ktoś, może napisać o niej parę słów? Pytam, bo spotkałem się raczej z nieprzychylnymi opiniami dla "RF! 777".

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl