Muzyczne-Metal \m/

Największe* Polskie Forum o Metalu!

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

POSZUKIWANI:
- RECENZENCI

#1 2009-01-18 21:48:46

Squeglee Necrolord

Recenzent

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 57
Punktów :   
WWW

God Macabre-The Winterlong

http://www.spirit-of-metal.com/les%20goupes/G/God%20Macabre/The%20winterlong/The%20winterlong.jpg

Recenzja tym razem wyjątkowej płytki, którą CUDEM udało mi się dostać za zwyczajne pieniądze. Jak wiadomo, God Macabre to zespół narodzony na przełomie lat '80 i '90 w Szwecji pod wpływem takich zespołów jak Carnage, Nihilist, Repulsion i Autopsy (tym ostatnim inspirują się chyba wszyscy).

Na początku zwali się Macabre End i wydali jedno, jedyne demo-oczywiście kultowe, trv i w ogóle jest teraz rarytasem. Drobne przestasownie w składzie i nagrali swój pierwszy i jedyny album (no cholera, podręcznikowy przykład szwedzkiego death metalowego zespołu). The Winterlong został zremiksowany, zremasterowany i zre-wydany w 2002 roku nakładem Relapse Records. I tu ciekawa rzecz, bo to jest nienormalne-album nie tak stary jest dzisiaj do zdobycia cholernie trudny, osiąga momentami naprawdę wysokie ceny. Nic dziwnego, dzisiaj to w zasadzie jedyna droga zdobycia całej dyskografii God Macabre/Macabre End (bo jest tu też ich demo) legalną drogą.

No i słucham, słucham i oczywiście mi się podoba. Kto chce doznać szoku się przejedzie-album God Macabre to w miarę standardowe szwedzkie granie z tamtego okresu. Czyli: chwytliwe, trochę melodyjne, ale zarazem ciężkie i mroczne jak diabli. Za to kochamy ten kraj, czyż nie? Niektóre riffy czy blasty zaczynały mi się przeplatać z innymi od Uncanny albo Entombed, ale przy takim gatunku nie można narzekać na powtarzalność. Ale własnych pomysłów na dobre piosenki trochę mieli. Ogółem bardzo, bardzo dobra płyta, trzymająca wysoki poziom tamtej fali.

Za to z przerażeniem stwierdzam, że zamieniam się w kogoś, kogo Amerykanie zwykli nazywać 'demo guy', czyli osobę przekładającą dema nad pełne albumy. Oczywiście niektóre długograje biją słabe demka swoim dopracowaniem czy spójnością, ale nie sposób zaprzeczyć, że miażdżąca część dem wydanych przez death metalowe zespoły jest o niebo (piekło) lepsza od albumów. Np. demka Nihlist przez swoją słabą jakość i niedopracowanie zyskało urok, a w dodatku ten ich patent na nastrojenie gitar świetnie współgra ze słabym studiem nagraniowym. Tak samo jest z Uncanny, tak samo jest z niektórymi kawałkami Dismember. A jak się ma sprawa z Macabre End?

Ich pierwszy utwór ze swojej jedynej EPki (no dobra, wydali i EP i Demo ale z identycznymi piosenkami) bije na głowę wszystko z ich długograja pod inną nazwą. Zaczyna się tym oklepanym wianiem wiatru (kurwa, każdy zespół to ma ;)), potem wchodzi przepiękny, czysty, zachrypnięty growl, i w końcu te trochę fałszujące gitary-efekt powalający. Możecie "Consumed By Darkness" posłuchać tu: http://www.myspace.com/godmacabreend

Ogółem, zajebista kwintesencja old schoolowej Szwecji z mroźnym północnym powiewem... Dycha się należy jak Szatanowi władza.

PS. Pisane w październiku. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale tak dżast tu let ju noł.

Ostatnio edytowany przez Squeglee Necrolord (2009-01-18 21:49:59)

Offline

 

#2 2009-01-19 12:52:21

cynik

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 38
Punktów :   

Re: God Macabre-The Winterlong

To jest absolutny klasyk :) Moim zdaniem najlepsza szwedzka death metalowa płyta w ogóle, sama esencja takiego brzmienia.

Offline

 

#3 2009-01-19 15:15:50

OM

Nowicjusz

1958331
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 35
Punktów :   

Re: God Macabre-The Winterlong

cynik napisał:

To jest absolutny klasyk :) Moim zdaniem najlepsza szwedzka death metalowa płyta w ogóle, sama esencja takiego brzmienia.


Rise aviator - sun will follow.
Aperture on door the wave form school.
Sentient ground of the light shrine shining.
Aperture on door the lind-hymn stone.

Offline

 

#4 2009-01-19 17:18:49

Squeglee Necrolord

Recenzent

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 57
Punktów :   
WWW

Re: God Macabre-The Winterlong

cynik napisał:

To jest absolutny klasyk :) Moim zdaniem najlepsza szwedzka death metalowa płyta w ogóle, sama esencja takiego brzmienia.

Poważnie? Owszem, zajebista i w ogóle, ale oryginalna nie jest. Osobiście wolę Left Hand Path, Into the Grave czy Like an Everflowing Stream bo każda się czymś wyróżnia.

Offline

 

#5 2009-01-20 14:48:17

cynik

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 38
Punktów :   

Re: God Macabre-The Winterlong

Squeglee Necrolord napisał:

Poważnie? Owszem, zajebista i w ogóle, ale oryginalna nie jest. Osobiście wolę Left Hand Path, Into the Grave czy Like an Everflowing Stream bo każda się czymś wyróżnia.

Poważnie, co mam niepoważny być ... :) Nie jest oryginalna - to fakt, ale nie za to ją kocham, a za to, że jest dla mnie najmocniejszym, najbardziej intensywnym i esencjonalnym albumem, jaki wypłynął ze Szwecji.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plgrzejniki wrocław