Muzyczne-Metal \m/

Największe* Polskie Forum o Metalu!

Ogłoszenie

POSZUKIWANI:
- RECENZENCI

#1 2009-01-07 18:10:20

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Skandynawia VS. Reszta Świata

Wiele osób szukając dobrych kapel black metal często ogranicza się do Norwegii i Szwecji, bo choć jest na tym półwyspie Finlandia to już nie jest tak brana pod uwagę. Zjawisko to jest częściowo dla mnie zrozumiałe, bo po początkach BM w Anglii i w Szwajcarii dopiero wielki rozruch tego gatunku zapoczątkowano w Norwegii, po czym przerzuciło się też na Szwecję bardziej opanowaną przez death metal. Od tamtych czasów i wielkiej formy kapel takich jak: Mayhem, Darkthrone, Immortal, Emperor czy Marduk wiele wody się w Wiśle przelało.
Od tamtych czasów gatunek ten rozlał się niemal na cały świat (o dziwo muzyka mało popularna w Afryce ;) ) W Europie od Hiszpanii po Rosję, trudno się doszukać kraju gdzie się nie gra black metalu. W Ameryce Południowej, akurat nie lubię muzyki z tego kontynentu jak i z USA, ale są to duże skupiska gatunku. Nawet w Chinach, Japonii, Kazachstanie, Sri Lance i Australii jest to popularna muzyka.
Dlaczego więc ciągle przeważnie się piszę o Norwegii i Szwecji? Lubię kapele z tych krajów, ale jest tego więcej. Chętnie szczególnie sięgam po Francję, Niemcy czy Ukrainę. Co ciekawe ciężko mi zawsze było znaleźć dobry band z Polski - u nas styl BM'u jest dość słaby i prymitywny (choć cenię czasem dobrą kapelę za prymitywizm).

To może na razie tyle. Zachęcam do dyskusji

Ostatnio edytowany przez Perun (2009-01-07 18:13:55)

Offline

 

#2 2009-01-07 19:07:29

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Ja bym wątek prędzej nazwał "Skandynawia vs. Europa", a Amerykę totalnie olał - oni póki co się kształtują i nie wiadomo co z tego wyjdzie, ale ich granie jest dość specyficzne... W Afryce? Tam w ogóle nie grają metalu, ale doceniam twoją ironię ;] Ogólnie w Szwecji tak dużo blacku nie powstało, prędzej obstawiałbym Finlandię - tam mają dość charakterystyczne, dość łagodne brzmienie... Przynajmniej z tym kojarzę tą scenę. Jeśli Dania, to Nortt i... Nie mam pojęcia. Make A Change... Kil Yourself chyba też jest z Danii, ale kurewsko nie chce mi się tego sprawdzać na MA. Tak na dobrą sprawę to jeśli chodzi o klasyczne zespoły to preferuję Skandynawię, a jeśli szukam jakichś nowych zespołów ze świeżym lub zwyczajnie innym podejściem na ten gatunek, to prędzej Europę - tu właśnie jakaś Rosja, Ukraina, Niemcy, Polska, Austria, Węgry. Bałkany i te sprawy. Francja też ma dość obfitą scenę, z Hiszpanii za wiele nie słyszałem i raczej nie zamierzam tego zmienić w najbliższym czasie. Jeśli już musiałbym wybrać którąś scenę to wybrałbym norweską - sentyment, poza tym nadal słucham dużo tamtejszych prekursorów drugiej fali blacku. Ale Europejska jest właściwie na równi, albo niewiele za... To zależy od chwili, bo wiesz - czasem lubię to posłuchać, czasem tamto. Ty pewnie masz tak samo, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić co się woli :)

Offline

 

#3 2009-01-08 09:13:55

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

A właśnie, że grają w Afryce black metal :P Spotkałem się z kapelami z RPA i Namibii, choć są to pojedyncze przypadki. Łatwiej znaleźć coś na Bliskim Wschodzi, jak w :Izraelu, Libanie, Libii, Egipcie.
Szwecja nie ma mało rozwiniętej sceny black, takie zespoły jak: Bathory, Craft, Crimson Moonlight, Dark Funeral, Dawn, Diabolical Masquerade, Dissection, Embraced, Funeral Mist, Lord Belial, Marduk, Månegarm, Naglfar, Nifelheim, Ondskapt, Setherial, Shining, Svartsyn, Tiamat, Vintersorg czy Watain są ze Szwecji - a to tylko kilka przykładowych kapel.
USA i ogólnie Amerykę Płn. oraz Płd. wspomniałem, by nie było niedomówień. Jak napisałem, nie lubię grajków stamtąd - co nie znaczy, że nie warto o nich napisać.

Offline

 

#4 2009-01-08 14:20:03

pustelnik88

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2009-01-05
Posty: 13
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Perun napisał:

USA i ogólnie Amerykę Płn. oraz Płd. wspomniałem, by nie było niedomówień. Jak napisałem, nie lubię grajków stamtąd - co nie znaczy, że nie warto o nich napisać.

Właśnie warto wspomnieć o Judas Iscariot. Świetna grupa/projekt z USA. Totalny prymitywizm, zimno i szorstki wokal. Taki amerykański Darkthrone z płyty "TH" lecz deczko cięższe.

Offline

 

#5 2009-01-09 22:21:28

kakalec

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2009-01-09
Posty: 11
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

A ja nie lubię dzielić zespołów podług pochodzenia - wszędzie znajdzie się gówno, jak i dobra muzyka. Moja ulubiona scena to Holandia i Grecja, mało znane a osobiście mi najbardziej podchodzą.

Offline

 

#6 2009-01-10 13:00:20

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Można nie lubić dzielić, ale różnice są widoczne. W Skandynawii gra się inaczej niż w poszczególnych krajach Starego Kontynenty, USA ma swój odrębny styl, Latynosi, Chińczycy i Japończycy także grają inaczej. Te różnice często są charakterystyczne dla danej nacji, kultury itd. Nie dzielę muzyki tutaj na dobrą i złą (to najbardziej prymitywny podział), ale tak jak w temacie.
kakalec Czego ty w zasadzie słuchasz, bo na razie wyczytałem twoje krytyki - a co ty preferujesz?

Offline

 

#7 2009-01-11 23:34:35

Mortuus

Nowicjusz

9898241
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 11
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

A polska?? Perun - jeżeli lubisz szybki brutalny black to : Infernal War, Massemord, Furia, Kriegsmashine, Revelation of Doom, Iperyt.
Polska scena underground'owa jest naprawde świetna.


Lastfm.pl/user/mortuus_93 - rejestrować sie!!! \m/

Offline

 

#8 2009-01-11 23:36:14

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Mortuus napisał:

A polska?? Perun - jeżeli lubisz szybki brutalny black to : Infernal War, Massemord, Furia, Kriegsmashine, Revelation of Doom, Iperyt.
Polska scena underground'owa jest naprawde świetna.

Infernal War to killer roku 2008. Furia roku 2007. Massemord jest całkiem strawne, o Revelation of Doom mam mieszane zdanie, od Kriegsmaschine wolę Mgłę, ale Iperyt jest zajebisty z tym pogiętym perkusyjnym automatem :)_

Offline

 

#9 2009-01-12 00:12:07

Mortuus

Nowicjusz

9898241
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 11
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

massemord strawne? dla mnie jest zaj***ste :D. A utwór "śmierć ludzkośći" jest po prostu.... niemożliwy xD
A co do iperytu zgadzam sie w 100% np w początku "Particular Hatred" gdy krzyczy ta kobieta to perkusja wali szybciej od karabinu :D super efekt


Lastfm.pl/user/mortuus_93 - rejestrować sie!!! \m/

Offline

 

#10 2009-01-15 20:23:22

Azreix

Neofita

9172111
Skąd: Kutno
Zarejestrowany: 2009-01-05
Posty: 57
Punktów :   
WWW

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Cóż, ja oprócz Skandynawii lubię pogański black ze wschodu i takie rzeczy blackowo - dark ambientowe z Francji na przykład.


Grind your mind.

Offline

 

#11 2009-01-16 09:32:43

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Mortuus napisał:

A Polska?? Perun - jeżeli lubisz szybki brutalny black to : Infernal War, Massemord, Furia, Kriegsmashine, Revelation of Doom, Iperyt.
Polska scena underground'owa jest naprawde świetna.

Szukam wszędzie dobrej muzyki, w sumie poza...Polską. Styl black metalu z naszego kraju jest specyficzny i akurat ten mi nie podchodzi za bardzo. Nie znaczy, że nie słuchałem niczego z naszego kraju rodzimego. Infernal War to kapela z Częstochowy (nie mogę nie znać) - Stormblast ćwiczy non stop w swoim sklepie muzycznym, a przyznam że to prawdopodobnie najlepszy perkusista w Polsce. Słuchałem także Thunderbolt i Witchmaster - nigdy nie skupiałem się jednak na tych zespołach na dłuższą metę. Może przyszedł czas, że warto znowu rzucić okiem na polskie kapele.

Offline

 

#12 2009-01-16 15:54:39

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

"Redesekration" Cię zmasakruje, jeśli już tego nie zrobiło. Właściwie czemu nie mamy jeszcze tematu o Infernal War? Kapela dopiero 12 rok gra, ale dopiero niedawno wbiła się w uszy szerszemu gronie słuchaczy. Ma naprawdę oddanych fanów - 250 tyś. odtworzeń, a słuchaczy nieco powyżej 4 tyś.? Według mnie gdyby zainteresował się nimi Nuclear Blast czy inna większa wytwórnia, to byłby to nasz główny towar eksportowy, jeśli o metal chodzi ;)

Offline

 

#13 2009-01-16 17:15:20

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Ja ostatnio dotarłem w moich podróżach muzycznych do Turcji. Kraj może się wydawać egzotyczny pod względem metalu, ale jednak da się coś tam dojrzeć. Posłuchałem sobie kapeli Moribund Oblivion, a dokładniej płyty "Time to Face". Teksty są pisane w języku tureckim, co w ogóle mi nie przeszkadza. Grają tak szybką sieczkę, choć nie jest to jakieś jebanie na pałę. Całkiem fajnie się słucha, muzyka idealna podczas jedzenia kebaba ;) Jeden utworek dla was z tego albumu:
Kayboldum http://pl.youtube.com/watch?v=xC0Gw2-0mk8

Offline

 

#14 2009-01-16 17:22:24

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Zajebiste. Ja bym to nazwał extreme melodic black metal ;D Niestety opieram się tylko na tym jednym kawałku, do tego pewnie najlepszym z ich całej dyskografii. Chyba się nimi bliżej zainteresuje, ze względu na genialnego wokalistę... Ma w sobie to coś. Znam lepszych, do tego jego wokal jest chyba przepuszczony przez coś, ale w połączeniu z lirykami, tymi klawiszami w tle i perkusję z jajami czyni to całkiem interesującą propozycję. Kebaba jadłem 2 dni temu, więc pewnie najwcześniej dowiem się 'jak to się je' z kebabem za kilka dni ;)

Offline

 

#15 2009-01-16 17:26:30

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Diva Satanica napisał:

Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam blackowe granie rodem m.in. z Ukrainy i Rosji, że też o naszym rodzimym kraju nie wspomnę. Kapel jest od zajebania i wymieniać można w nieskończoność: z Ukrainy mamy m.in. Drudkh, Hate Forest, Nokturnal Mortum, z Rosji Temnozor, Forest Stream, w Polsce choćby Ohtar, Dark Fury, Selbstmord, Furia, Infernal War, MasseMord... Francja też obfituje w wiele zajebistych bandów (Ad Hominem, Arkhon Infaustus, Mütiilation...). Nawet w Niemczech można znaleźć coś fajnego (Absurd), w Rumunii (Negura Bunget) czy Danii (Nortt). Trzeba umieć szukać. Skandynawia to wcale nie pępek świata.

Każdy, kto wkłada w swoją edukację black metalową trochę więcej niż jeden Bumzur, Dakrhtrone czy Mayhem wie, że w chuj dobrego materiału powstało właśnie w Ukrainie, w Polsce czy we Francji. Przed chwilą skończyłem reklamować forum na last.fmie po różnych stronach polskich wykonawców - niestety scena aż tak dobrze się nie rozwija, gdyż z ok. 50 wykonawców z nazwy nie znałem tylko ~~10-15. Ale mimo wszystko cieszy, że jest tu tyle zajebistych, godnych uwagi kapel, które naprawdę mają co pokazać na scenie międzynarodowej, nie przynosząc wstydu rodakom.

Co do Danii, to dodałbym jeszcze Make A Change... Kill Yourself. Chyba właśnie stamtąd są, nie mam ochoty sprawdzać ;P Absurd to legenda, to fakt. Rosja to nie do końca taki czysty black - w większości jakieś twory hybrydowe, pagan czy folk. Dziwna muzyka, ale nadal na poziomie ;>

Offline

 

#16 2009-01-16 17:26:43

Perun

Neofita

5862179
Skąd: ok.Częstochowy
Zarejestrowany: 2009-01-04
Posty: 77
Punktów :   
WWW

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Do Shaimar'a
Nie szukałem po YouTube najlepszych kawałków Moribund Oblivion - tak na prawdę do pierwszy utwór z płyty, o której pisałem. Cała ta płyta jest utrzymana na dobrym, równym poziomie. Jeżeli "Kayboldum" ci wpadło w ucho, to tak będzie z całym krążkiem "Time to Face". Mnie pobudzili apetyt i będę się raczej wgłębiał w ich twórczość, a na szczęście na grali 3 albo 4 płyty z tego co kojarzę.

Offline

 

#17 2009-04-18 00:49:27

forest

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2009-04-06
Posty: 6
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

polecam projekt poboczny grupy sear bliss z wegier - forest silence, dla tych co lubia ambientowy black...


metal forever!!

Offline

 

#18 2009-04-25 13:45:36

Ragnarok

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2009-04-25
Posty: 1
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Hahahhaha,śmiać mi się chcę z Ciebie Shaimar.
Pisząc, że Ameryka się dopiero kształtuje pokazałeś jaką posiadasz wiedzę i co przesłuchałeś jeśli chodzi o Black Metal.
Absu,Judas Iscariot,Xasthur z USA czy Sarcofago z Brazyli.
Te kapele rozdają karty jeśli chodzi o Black.
I każdy szanujący się koneser Black Metalu je zna,słucha ich i lubi.
Jeśli chodzi o pure black metal to Skandynawia(głównie Norwegia) zawsze będzie na 1 miejscu, no ale rzadko która kapela gra pure więc Polska jest dla mnie numer jeden:>
Furia,Iperyt,Infernal War,Kriegsmaschine,Christ Agony,Mgła czy niedoceniony Szron to tylko kilka kapel, które stawiają Polskę na piedestale jeśli chodzi o Black Metal.
Niemiecka scena to straszny gniot w porównaniu do innych,ale znajdzie się kilka dobrych kapel.
Wyżej wymieniony Absurd, Aaskereia:*, Golem czy niewymieniony przez was Nargaroth oO
Co do Skandynawii to chyba każdy zna jej perły,także tutaj się streszczę.
Z Finlandii Horna,Satanic Warmaster,Azaghal ze Szwecji Bathory,Dark  Funeral,Shining,Svartsyn,Arckanum a z Norwegii Burzum,Darkthrone,Mayhem,Troll,Limbonic Art.
Francja ma bardzo dobra scenę dzięki dobremu kontaktowi z fińskimi kapelami przez co powstaje dużo dobrego materiału.
Ad Hominem,Gestapo 666(gra w nim typ z SW) czy Peste Noire,kto nie zna niech żałuje.
Na koniec zaserwuję wam kapelę ze Szwajcarii, Forest of Fog.Miażdzące riffy,przerażający wokal,automat perkusyjny i to wszystko tworzone przez 1 kolesia z tej krainy dobrobytu.
Naszych sąsiadów słucham mało:P
Z Ukrainy Dub Buk,Hate Forest,z Czech Silva Nigra,Dark Storm i z Rosji Temnozor.

Offline

 

#19 2009-04-30 23:52:41

 Shaimar

Impissimus

2735174
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-03
Posty: 224
Punktów :   

Re: Skandynawia VS. Reszta Świata

Ragnarok napisał:

Hahahhaha,śmiać mi się chcę z Ciebie Shaimar.
Pisząc, że Ameryka się dopiero kształtuje pokazałeś jaką posiadasz wiedzę i co przesłuchałeś jeśli chodzi o Black Metal.
Absu,Judas Iscariot,Xasthur z USA czy Sarcofago z Brazyli.
Te kapele rozdają karty jeśli chodzi o Black.

Chodziło mi o nową falę black metalu (depressive/suicidal), o której pewnie nie słyszałeś, jako, iż jesteś znawcą jedynie prawdziwego i jedynego słusznego black metalu :) Z Absu - "Tara", Judas Iscariot - "Heaven in Flames", Xasthur - wszystko (dosłownie), Sarcofago - "Rotting" (głównie za kontrowersyjne intro ;P) - te albumy znam i lubię, ale nie powiedziałbym, że te kapele rozdają karty. Może Xasthur, może Wolves in the Throne Room, Leviathan, Krohm, Judas Iscariot, Twilight, Lurker of Chalice, Krieg czy Nachtmystium, lecz z pewnością nie Sarcofago, które ponad dekadę temu grało archaiczny thrash/black czy Tara, w której jest tyle blacku co w Metallice.

I każdy szanujący się koneser Black Metalu je zna,słucha ich i lubi.

Więc teraz będziesz innym dyktować, czego powinni słuchać, by być prawdziwymi black metalami?

Jeśli chodzi o pure black metal to Skandynawia(głównie Norwegia) zawsze będzie na 1 miejscu, no ale rzadko która kapela gra pure więc Polska jest dla mnie numer jeden:>

Już pomijając fakt, że to kapele z Norwegii stworzyły ten gatunek, to faktycznie po dziś dzień mało która zachowała swój styl muzyczny i pierwotne założenia. Jak dla mnie to Marduk i Gorgoroth nadal trzymają skandynawską scenę w ryzach, lecz większość kapel ze starej gwardii dawno już podupadło i ciężko na chwilę obecną mówić o jakiejkolwiek scenie.

Furia,Iperyt,Infernal War,Kriegsmaschine,Christ Agony,Mgła czy niedoceniony Szron to tylko kilka kapel, które stawiają Polskę na piedestale jeśli chodzi o Black Metal.

Szron jest doceniony, o to się nie martw. Jeśli o Polskę chodzi, to dodałbym jeszcze Mord (do Norwegii ich w życiu nie zaliczę), Thunderbolt, Revelation of Doom czy Non Opus Dei.

Niemiecka scena to straszny gniot w porównaniu do innych,ale znajdzie się kilka dobrych kapel.
Wyżej wymieniony Absurd, Aaskereia:*, Golem czy niewymieniony przez was Nargaroth oO

Powiedzmy sobie szczerze, Nargaroth zerżnął przynajmniej 3-4 kawałki z Burzum na samej płycie "Black Metal ist Krieg", więc niech spierdala z tą swoją muzyką. Zespół jednego hitu o_O Lunar Aurora, Imperium Dekadenz, Anti, Vinterriket i wiele, wiele innych także daje radę, choć pure to to nie jest.

Co do Skandynawii to chyba każdy zna jej perły,także tutaj się streszczę.
Z Finlandii Horna,Satanic Warmaster,

Impaled Nazarene, Beherit

Azaghal ze Szwecji Bathory,Dark  Funeral,Shining,Svartsyn,Arckanum a z Norwegii Burzum,Darkthrone,Mayhem,Troll,Limbonic Art.

Ok, ale gdzie Bathory? O Marduku i Gorgoroth już wcześniej wspomniałem... Carpathian też swoje zrobił, tak samo jak mroczny Satyricon i komiczny Immortal. Z innej bajki to Enslaved, Silencer, Lifelover, Borknagar, Windir, Manegarm, EMPEROR (!). Trochę tego było, oj było...

Francja ma bardzo dobra scenę dzięki dobremu kontaktowi z fińskimi kapelami przez co powstaje dużo dobrego materiału.
Ad Hominem,Gestapo 666(gra w nim typ z SW) czy Peste Noire,kto nie zna niech żałuje.

ANTAEUS!

Na koniec zaserwuję wam kapelę ze Szwajcarii, Forest of Fog.Miażdzące riffy,przerażający wokal,automat perkusyjny i to wszystko tworzone przez 1 kolesia z tej krainy dobrobytu.

Postaram się sprawdzić, choć ze Szwajcarii, z rzeczy mniej oczywistych, to Darkspace i Paysage D'Hiver.

Naszych sąsiadów słucham mało:P
Z Ukrainy Dub Buk,Hate Forest,z Czech Silva Nigra,Dark Storm i z Rosji Temnozor.

W sumie to Silva Nigra to straszny smród, tak samo jak Meti Bhuvah :D

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pltaxi wałcz przewóz osób Holandia samochody